podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Czad - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Czad - wiza, ambasady, przepisy

N`Djamena     
czad
Czad - podróże do CzaduCzad - mapa krajuCzad - spis artykułów i galeriiCzad - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeCzad - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaCzad - szczepienia, zdrowie, poradyCzad - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROCzad - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOCzad - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Czadu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Czadu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycz­nych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.
Podróżowanie po kraju
Przy pla­nowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne wa­runki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojaz­dów terenowych. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidu­alne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów zwłaszcza na wschodzie kraju (granicy z Sudanem) należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu lub jego potwierdzonej kopii. Fotografowanie i filmowanie jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń rządu czadyjskiego. Obiektów strategicznych (budynki rządowe, lotniska itp.) oraz wojskowych nie wolno fotografować nawet posiadając stosowne zezwolenie. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbro­jonych band. W razie wypadku samochodowe­go należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.
Przydatne informacje
• Klimat jest dość zróżnicowany. Na południu pora deszczowa trwa od marca do października, w centrum od lipca do września. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Trypolisie (Libia) akredytowany jest również w Czadzie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Czadu
Rublyovskoye chauss`e 26/1
kw. 20-21, 121615 Moskwa
tel.: (0-0 7 095) 415 41 22, 415 41 39
fax: (0-0 7 095) 415 29 41
pts249@ipc.ru